19 listopada 2016 Comments (1) Biegamy

Inov-8 Arctic Talon, czyli gdzie jesienią testować buty na zimę?

Arctic Talon 275, jak sama nazwa wskazuje, to bardzo lekki but przeznaczony na zimowe, a nawet skrajnie zimowe warunki.  Tylko jak tu na jesieni przetestować buty na śnieg? Z pomocą przyszło (albo przychlapało) błoto Beskidu Niskiego podczas Łemkowyny Ultra Trail.

dsc07756
PODESZWA
To typowy traktor do najtrudniejszej roboty. Niezbyt gęsto rozstawione, wysokie na 7-8 mm  trójkątne wypustki bieżnika  zapewniają doskonałą trakcję w trudnym terenie i  szybko oczyszczają  się z łemkowskiego błota (na śniegu będzie działać to jeszcze lepiej). Dodatkowe wgryzanie gwarantują lekkie kolce wolframowo-carbonowe. 10 sztuk  w przedniej części i cztery pod piętą są perfekcyjnie rozmieszczone i zapewniają pewny krok nawet na najbardziej stromych zbiegach.  Co ciekawe, ani razu nie miałem wrażenia wbijania się kolców w podeszwę, czego mogłem doświadczyć w innych modelach tej marki. Zapobiegać temu ma wbudowana płytka protect-shank, która chroni śródstopie i jednocześnie utrzymuje wysoką elastyczność podeszwy. Działa.  Drop 4 mm niweluje dość grubą  jak na Inov-8, bo 6 mm warstwę pianki EVA, która dobrze amortyzuje i izoluje od nierówności.

CHOLEWKA
Już na pierwszy rzut oka wydaje się troszkę solidniejsza, a co za tym cieplejsza od innych modeli marki, w końcu to but zimowy. Mimo to dalej jest lekka i oddychająca. Otok przedniej części też robi wrażenie solidnego i na pewno  uchroni przed nieprzyjemnych kontaktem palców z kamieniami czy zmrożonym lodem. Zapiętek  jest wyższy niż w innych modelach Inov-8, dobrze wyprofilowany i ściśle utrzymuje piętę na miejscu. W połączeniu z dopasowanym językiem nie pozwala przemieszczać się stopie wewnątrz buta. Model posiada nowy system mocowania stuptutów, czyli wbudowane mocowanie na haczyki, co pozwala zrezygnować z  linek pod podeszwą.

img_2759

To błoto wchodzi w każdy bieżnik. Fot. Krasus

Chociaż jestem posiadaczem dość drobnych stóp, to miałem problem z pierwszym założeniem tych butów. Szybko nauczyłem się, że wymagają solidnego rozsznurowania. Precision Fit jest naprawdę precyzyjne i model nie jest propozycją dla biegaczy z szerszą stopą. Z tego samego powodu but może sprawiać problemy podczas wielogodzinnego napierania, kiedy stopa zaczyna puchnąć. Jest to but w 100% terenowy, nawet krótkie przebiegi po asfalcie czy chodniku nie należą do przyjemności, a w skrajnych sytuacjach mogą skończyć się upadkiem. Nie jest to model na zimę w mieście. Za to świetnie sprawdzi się na lodzie i śniegu, w górach, lesie czy biegach czysto przełajowych. Mój faworyt na zimowe starty w terenie.

 

Recenzja powstała dla miesięcznika Bieganie. Tylko chcieli szalenie krótką…

One Response to Inov-8 Arctic Talon, czyli gdzie jesienią testować buty na zimę?

  1. Krasus pisze:

    Stopy drobne, ale jak cudownie biegają <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *